Schizofrénia českého Slováka. Teda slovenského Čecha. Teda...

Autor: Jana Berežná | 25.4.2014 o 12:25 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  1703x

Toto sa mi minule zomlelo v hlave: Slovák, čo žije v Česku, je schizofrenik. Ani tak, ani tak neni dobre. Má na výber dve zlé možnosti.

A) Rozprávať rýdzou slovenčinou. Ale chce to odvahu byť pripravený znášať psychické a fyzické následky, niekedy trvalé.
To keď si vo výčape na Smíchově vypýtate jedného plzňa a neskôr pozdravíte na plnú hubu „dovidenia“. Alebo keď sa pána Nguyena, majiteľa vietnamskej samoobsluhy márne pýtate na slivky, paradajky, čerešne a iné nezmysly. Alebo keď sa ľudia pristavujú pri fakte, že rozprávate po slovensky, nie že rozprávate o niečom zmysluplnom. Alebo keď sa kolegovia v práci dookola smejú na čisto slovenských slovách. Nepoznajú ich, nechápu. Vysvetľujete, smejete sa spolu s nimi, veď oni to nemyslia zle.
Do istej doby. Keď prekročia povolený limit nepoznaných slov na deň a keď vo vás opadne neopadnuteľný patriotizmus. A keď vás prestane baviť prekladať tak neuveriteľne jednoduché výrazy ako „skôr či neskôr“ alebo „doobeda a poobede“.

B) Mluvit. Čestina je pekná. Je melodická. Nie je vôbec jednoduchá, hlavne tá na papieri. A už vôbec neni jednoduché plynule sa na ňu preorientovať. Idú vám na jazyk slovenské ekvivalenty, ohýbate ich drastickým spôsobom v domnienke, že presne toto je ten správny český preklad... Až sa po istej dobe do toho dostanete a potom sa čas od času dostanete aj na Slovensko. „Ty máš riadny český prízvuk“, počujete z každej strany. Nedaj bože, aby vám uniklo „ty vole“ alebo „červenec“, to už aj skrytému národniarovi zarezonuje v sluchovode. Minule som od pokladne odchádzala s „nashledanou“. To tete s veľavravným pohľadom nevysvetlíte. Čo už.

Wikipédia definuje schizofréniu veľmi vtipne: Stav schizofrénie je sporný, hlavne kvôli nedostatku objektívnych kritérií pre diagnózu a následnú náročnosť dostatočného výskumu nedostatočne definovaného stavu. Výskum však naznačuje, že dôležitými prispievajúcimi faktormi sú genetické aj spoločenské vplyvy.

Tolerancia všetkým Čechom, čo nerozumejú po slovensky, slovenským patriotom a tým plynule mluvících. A svetový mier, veď len aby sa nezabudlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?